You are currently viewing Rzeczoznawstwo majątkowe na obszarze woj. zachodniopomorskiego

Rzeczoznawstwo majątkowe na obszarze woj. zachodniopomorskiego

Zgodnie z Centralnym Rejestrem Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonych przez ministra właściwego ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego obraz mieszkalnictwa na obszarze województwa zachodniopomorskiego znajduje się około 400 rzeczoznawców majątkowych.

Wykonywanie zawodu zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami może nastąpić na podstawie:

  1. prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie szacowania nieruchomości (PKD 68.31.Z – pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, brak odrębnego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności związanej wyłącznie z wyceną);
  2. w ramach spółki osobowej w zakresie szacowania nieruchomości (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna);
  3. umowy o pracę u podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie szacowania nieruchomości;
  4. umowy cywilnoprawnej u podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie szacowania nieruchomości.

Powyższy katalog form wykonywania zawodu ma charakter zamknięty. Nie jest zatem dopuszczalne wykonywanie czynności zawodowych dodatkowo, obok wykonywania pracy o innym charakterze (np. jako pracownik samorządowy). Jednocześnie nie jest możliwe wykonywanie zawodu w ramach tzw. nierejestrowanej działalności zarobkowej (dot. sytuacji w której osiągane miesięczne przychody nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Ograniczenia te wynikają m.in. z kwestii odpowiedzialności cywilnej, bowiem podmiotem zobowiązanym do ubezpieczenia jest podmiot gospodarczy a nie rzeczoznawca majątkowy jako osoba fizyczna.
Powyższe ograniczenia nie dotyczą pełnienia funkcji biegłego sądowego (którą może pełnić rzeczoznawca majątkowy nie wykonujący zawodu w ramach wskazanych wyżej, bowiem występuje on przed sądem jako osoba fizyczna a nie przedsiębiorca/pracownik. Rzeczoznawca w celu uzyskania ochrony ubezpieczyciela od odpowiedzialności cywilnej związanej z pełnioną funkcją biegłego, zobowiązany jest do zawarcia osobnej umowy ubezpieczenia).

Wpis do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych obejmuje osoby fizyczne, które przeszły z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne i uzyskały uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości oraz maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością (które nie zostały zawieszone lub pozbawione uprawnień na podstawie postępowania dyscyplinarnego albo orzeczenia sądu).

Na obszarze województwa zachodniopomorskiego wzrost liczby osób z nadanymi uprawnieniami jest ustabilizowany, wynoszący około 10 os./rok.  Należy zaznaczyć, że udział rzeczoznawców majątkowych z woj. zachodniopomorskiego w odniesieniu do obszaru całego kraju jest stosunkowo niewielki (ok. 5%). Ilość rzeczoznawców majątkowych systematycznie wzrasta (z uwagi na nieliczną ilość wykreśleń z rejestru na skutek np. śmierci albo pozbawienia uprawnień), przy czym największy przyrost nastąpił w początkowej fazie tworzenia zawodu. Tendencja wzrostowa miała miejsce ponadto w 1997 r. tj. bezpośrednio przed wejściem w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami (nowe zasady odbywania 12 – miesięcznej praktyki zawodowej spowodowały, że przez cały okres 1998 r. żadna osoba nie nabyła uprawnień zawodowych) oraz w latach 2013 – 2015 tj. w okresie częściowej deregulacji zawodu polegającej na złagodzeniu wymagań wobec kandydatów na etapie praktyki zawodowej oraz egzaminu (osoby dotychczas bezskutecznie ubiegające się o nadanie uprawnień uzyskały je przystępując do egzaminu w jego uproszczonej formie). Tabelaryczne podsumowanie danych umieszczono na końcu artykułu.

Część osób widniejących w Centralnym Rejestrze nie wykonuje wcale zawodu (choć są zobowiązane do stałego doskonalenia zawodowego, bowiem przepisy wykonawcze rozporządzenia nie przewidują wyjątków w tym zakresie), nieznaczna część pozostaje zatrudniona w firmach zajmujących się wyceną nieruchomości. Większość aktywnych zawodowo rzeczoznawców majątkowych wykonuje zawód w formie indywidualnej działalności gospodarczej, zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przypadki wykonywania zawodu w formie spółki osobowej bądź jako osoba zatrudniona w spółce kapitałowej (sp. z o.o.) są sporadyczne.

Udział kobiet w profesji rzeczoznawcy majątkowego na obszarze woj. zachodniopomorskiego wynosi ok. 40%, zaś w Polsce 30%. Proporcje te utrzymują się na stosunkowo podobnym poziomie pomimo upływu czasu i tendencji do feminizacji wolnych zawodów.

Rozmieszczenie przestrzenne rzeczoznawców majątkowych charakteryzuje się bardzo wysokim zróżnicowaniem. Duże ośrodki miejskie takie jak Szczecin i Koszalin skupiają największą liczbę rzeczoznawców (odpowiednio 35% i 18% wszystkich rzeczoznawców na obszarze województwa), co wynika przede wszystkim z potencjału gospodarczego tych miast, a tym samym większej ilości dokonywanych wycen. W podziale na gminy stwierdzono brak rzeczoznawcy majątkowego na obszarze około 50 z nich (na 113).

Zestawienie rzeczoznawców majątkowych z woj. zachodniopomorskiego znajdziesz w zakładce Baza Wiedzy oraz klikając tutaj.